Коріолісовий витратомір LPGmass, Endress+Hauser
The refueling and distribution application flowmeter with easy system integration
Field of applicationThe LPGmass is specially designed for flow measurement of LPG for dispensing and truck unloading. It combines an integrated temperature measurement with intelligent conversion functions, providing volume correction directly on site. LPGmass will be the preferred choice for system integrators, skid builders and equipment manufacturers.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Coriolis |
| Product headline | The refueling and distribution application flowmeter with easy sytem |
| Sensor features | Excellent operational safety – reliable under extreme ambient conditions. |
| Transmitter features | Easy operation – reduced to application needs. Fast commissioning – pre‐configured devices. Automatic recovery of data for servicing. Robust, ultra‐compact transmitter housing. Pulse output and Modbus RS485. |
| Nominal diameter range | DN 8 to 40 (³⁄₈ to 1½") |
| Wetted materials | Measuring tube: 1.4539 (904L) |
| Measured variables | Mass flow, density, temperature, volume flow, corrected volume flow |
| Max. measurement error | Mass flow (liquid): ±0.2 % |
| Measuring range | 0 to 45 000 kg/h (0 to 1650 lb/min) |
| Max. process pressure | PN 40, Class 300, 63K |
| Medium temperature range | –40 to +125 °C (–40 to +257 °F) |
| Ambient temperature range | –40 to +60 °C (–40 to +140 °F) |
| Sensor housing material | 1.4301 (304), corrosion resistant |
| Transmitter housing material | Powder‐coated die‐cast aluminium |
| Degree of protection | IP67, type 4X enclosure |
| Display/Operation | No local operation |
| Outputs | Pulse/frequency/switch output (passive), phase‐shifted pulse |
| Inputs | None |
| Digital communication | Modbus RS485 |
| Power supply | DC 10 to 30 V |
| Hazardous area approvals | ATEX, IECEx, NEC/CEC, FM, CSA, NEPSI, UL |
| Other approvals and certificates | 3.1 material, calibration performed on accredited calibration facilities (acc. to ISO/IEC 17025), custody |
| Metrological approvals and certificates | Calibration performed on accredited calibration facilities (acc. to ISO/IEC 17025), custody transfer |
| Pressure approvals and certificates | PED, CRN |
| Material certificates | 3.1 material |
