Коріолісовий витратомір Proline Promass P 100, Endress+Hauser
The specialist for life sciences with an ultra-compact transmitter
Field of applicationPromass P 100 offers the enhanced performance of a bent tube meter and the drainability of a straight tube meter without any compromise. Combined with the smallest transmitter housing available today it delivers full performance on the smallest footprint. Designed for applications in sterile environments where space is a premium, Promass P 100 will be the preferred choice for system integrators, skid builders and equipment manufacturers.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Coriolis |
| Product headline | Specialist for life sciences with an ultra-compact transmitter. |
| Sensor features | Highest process quality – fully compliant to industry requirements. Fewer process measuring points – multivariable measurement (flow, density, temperature). Space‐saving installation – no in-/outlet run needs. |
| Transmitter features | Space‐saving transmitter – full functionality on the smallest footprint. Time‐saving local operation without additional software and hardware – integrated web server. Integrated verification – Heartbeat Technology. |
| Nominal diameter range | DN 8 to 50 (⅜ to 2") |
| Wetted materials | Measuring tube: 1.4435 (316L) |
| Measured variables | Mass flow, density, temperature, volume flow, corrected volume flow, reference density, concentration |
| Max. measurement error | Mass flow (liquid): ±0.1 % |
| Measuring range | 0 to 70 000 kg/h (0 to 2570 lb/min) |
| Max. process pressure | PN 63, Class 300, 40K |
| Medium temperature range | Standard: –50 to +150 °C (–58 to +302 °F) |
| Ambient temperature range | Standard: –40 to +60 °C (–40 to +140 °F) |
| Sensor housing material | 1.4301 (304), corrosion resistant |
| Transmitter housing material | Compact: AlSi10Mg, coated |
| Degree of protection | Standard: IP66/67, type 4X enclosure |
| Display/Operation | 4‐line backlit display available (no local operation) |
| Outputs | 4‐20 mA HART (active) |
| Inputs | None |
| Digital communication | HART, Modbus RS485, EtherNet/IP, PROFIBUS DP, PROFINET |
| Power supply | DC 20 to 30 V |
| Hazardous area approvals | ATEX, IECEx, cCSAus, INMETRO, NEPSI, EAC |
| Product safety | CE, C-Tick, EAC marking |
| Metrological approvals and certificates | Calibration performed on accredited calibration facilities (acc. to ISO/IEC 17025) |
| Pressure approvals and certificates | PED, CRN |
| Material certificates | 3.1 material |
| Hygienic approvals and certificates | 3-A, EHEDG, ASME BPE, ISPE, cGMP |
