Рівнемір мікроімпульсний Levelflex FMP50, Endress+Hauser
For all basic level applications in liquids
Field of applicationLevelflex FMP50 is the instrument for basic applications in liquids which do not place high demands on temperature and pressure ranges or chemical resistance. Particularly in basic supply or storage applications as well as utility processes FMP50 is the best choice. Levelflex FMP50 guided radar is used for continuous level measurement of liquids, pastes and slurries. The measurement is not affected by changing media, temperature changes, gas blankets or vapors. Version with rod or rope probe.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Guided radar |
| Characteristic / Application | Basic device |
| Specialities | Heartbeat Technology, |
| Supply / Communication | 2-wire (HART / PROFIBUS PA/ FOUNDATION Fieldbus) |
| Accuracy | Rod probe: +/- 2 mm (0.08 in) |
| Ambient temperature | -20...+80 °C |
| Process temperature | -20...+80 °C |
| Process pressure / max. overpressure limit | Vacuum...6 bar, |
| Main wetted parts | Rod probe: 316L, PPS, Viton |
| Process connection | Thread: |
| Sensor length | Rod probe: 4 m (13 ft) |
| Max. measurement distance | Rod: 4 m (13 ft) Min DK>1.6 |
| Communication | 4...20 mA HART |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA C/US, IEC Ex, INMETRO, NEPSI, KC, EAC, UK Ex |
| Safety approvals | Overfill protection WHG |
| Design approvals | EN 10204-3.1 |
| Options | Sensor remote with 3 m/ 9 ft cable, |
| Application limits | Application limits |

