Радарний рівнемір Micropilot FMR53, Endress+Hauser
For simple level measurement applications in liquids
Field of applicationMicropilot FMR53 for simple level measurement applications in liquids. With its slim rod antenna, FMR53 free space radar is particularly suited for small process connections. The PTFE coating of the rod antenna and flange plating guarantee resistance also in aggressive media. The Micropilot FMR53 is used for continuous, non-contact level measurement of liquids, pastes and slurries. The measurement is not affected by changing media, temperature changes, gas blankets or vapors. Especially suited for small process connections, PTFE sensors usable in chemically aggressive media.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Level radar |
| Characteristic / Application | For common non-contact continuous level measurement in liquids, |
| Specialities | Heartbeat Technology, |
| Supply / Communication | 2-wire (HART / PROFIBUS PA/ FOUNDATION Fieldbus) |
| Frequency | C-band (~6 GHz) |
| Accuracy | +/- 6 mm (0.24 in) |
| Ambient temperature | -40...+80 °C |
| Process temperature | -40...+150 °C |
| Process pressure / max. overpressure limit | Vacuum...40 bar |
| Main wetted parts | PTFE, PVDF |
| Process connection | Thread: |
| Max. measurement distance | Standard: 20 m (66 ft) |
| Communication | 4...20 mA HART |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA C/US, IEC Ex, JPN Ex, INMETRO, NEPSI, KC, EAC, UK Ex |
| Safety approvals | Overfill protection WHG |
| Design approvals | EN 10204-3.1 |
| Options | Display, |
| Application limits | Maximum measuring range is dependent on the tank form and/or application |
