Ультразвуковий рівнемір Prosonic FDU90, Endress+Hauser
Ultrasonic sensor for level and flow measurement for connection to FMU9x (measuring range up to 3m)
Field of applicationThe FDU90 ultrasonic sensor for continuous, non-contact and maintenance-free level measurement of fluids, pastes, sludges and powdery to coarse bulk materials. But also for flow measurement in open channels and measuring weirs. The measurement is unaffected by dielectric constant, density or humidity and also unaffected by build-up due to the self-cleaning effect of sensors. Suited for explosion hazardous areas. Maximum measuring range in liquids 3m (9.8ft), solids 1.2m (3.9ft). Sensor for continuous, non-contact level measurement of fluids and bulk materials in silos, on belts, stockpiles and in crushers. Also flow measurement in open channels and at weirs. Typically used in measurements in low structural heights.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Ultrasonic |
| Characteristic / Application | Separated version with field housing or top hat rail housing for control cabinet instrumentation, 300m in-between sensor and transmitter |
| Specialities | Floating protection tube |
| Supply / Communication | 4-wire (HART, Profibus DP) |
| Accuracy | +/- 2mm + 0.17% of measured distance |
| Ambient temperature | -40 °C ... 80 °C |
| Process temperature | -40 °C ... 80 °C |
| Process pressure / max. overpressure limit | 0.7 bar ... 4 bar abs |
| Main wetted parts | PVDF (IP68 / NEMA6P) |
| Process connection | Front side thread: |
| Blocking distance | 0.07 m (0.23 ft) |
| Max. measurement distance | Liquids: 3 m (9.8 ft), |
| Communication | Transmitter: |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA, IEC Ex, INMETRO, NEPSI, EAC Ex |
| Options | Second 4...20mA output |
| Components | Transmitter: |
| Application limits | Foam / high turbulence possible: |

