Ультразвуковий рівнемір Prosonic FDU93, Endress+Hauser
Ultrasonic sensor for level and flow measurement for connection to FMU9x (measuring range up to 25m)
Field of applicationThe FDU93 ultrasonic sensor for continuous, non-contact and maintenance-free level measurement of fluids, pastes, sludges and powdery to coarse bulk materials. But also for flow measurement in open channels and measuring weirs. The measurement is unaffected by dielectric constant, density or humidity and also unaffected by build-up due to the self-cleaning effect of sensors. Suited for explosion hazardous areas. Maximum measuring range in liquids 25m (85ft), solids 15m (50ft). Sensor for continuous, non-contact level measurement of fluids and of bulk materials in silos, on belts, stockpiles and in crushers. Also for flow measurement in open channels and at weirs. Typically used in measurements in low structural heights.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Ultrasonic |
| Characteristic / Application | Separated version with field housing or top hat rail housing for control cabinet instrumentation, 300 m in-between sensor and transmitter |
| Supply / Communication | 4-wire (HART, Profibus DP) |
| Accuracy | +/- 2 mm + 0.17% of measured distance |
| Ambient temperature | -40 °C ... 95 °C |
| Process temperature | -40 °C ... 95 °C |
| Process pressure / max. overpressure limit | 0.7 bar ... 3 bar abs |
| Main wetted parts | UP (unsaturated polyester) |
| Process connection | G / NPT 1" |
| Blocking distance | 0.6 m (2 ft) |
| Max. measurement distance | Liquids: 25 m (85 ft), |
| Communication | Transmitter: |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA, IEC Ex, INMETRO, NEPSI, EAC Ex |
| Options | Second 4...20 mA output |
| Components | Transmitter: |
| Application limits | For tank farms scanner: |

