Ультразвуковий рівнемір Prosonic FDU95, Endress+Hauser
Ultrasonic sensor for level measurement for connection to FMU9x (measuring range up to 45m)
Field of applicationThe FDU95 ultrasonic sensor for continuous, non-contact and maintenance-free level measurement of powdery to coarse bulk materials. The measurement is unaffected by dielectric constant, density or humidity and also unaffected by build-up due to the self-cleaning effect of sensors. Suited for explosion hazardous areas. Maximum measuring range in solids 45m (148ft). Sensor for continuous, non-contact level measurement of bulk materials in silos, on belts, stockpiles and in crushers. Typically used in measurements in low structural heights.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Ultrasonic |
| Characteristic / Application | Separated version with field housing or top hat rail housing for control cabinet instrumentation, 300 m in-between sensor and transmitter |
| Supply / Communication | 4-wire (HART, Profibus DP) |
| Accuracy | +/- 2 mm + 0.17% of measured distance |
| Ambient temperature | -40 °C...80 °C |
| Process temperature | -40 °C...80 °C |
| Process pressure / max. overpressure limit | 0.7 bar...1.5 bar abs |
| Main wetted parts | UP (unsaturated polyester) |
| Process connection | G / NPT 1" |
| Blocking distance | 0.7 m / 80 °C, |
| Max. measurement distance | 45 m (148 ft) |
| Communication | Transmitter: |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA, IEC Ex, INMETRO, NEPSI, EAC Ex |
| Options | Second 4...20 mA output |
| Components | Transmitter: |
