1-канальний передавач Liquiline CM14, Endress+Hauser
Compact panel device for the food, power, water and wastewater industries
Field of applicationLiquiline CM14 is a basic transmitter that offers all that you need to run a standard measuring point. It fits in the common cabinet cut-outs and is easy to commission thanks to Memosens digital technology. The Memosens hot plug and play concept allows you to quickly install and configure your digital pH/ORP, conductivity or dissolved oxygen sensors. Liquiline CM14 is compact, easy-to-operate, and cost efficient. The Liquiline CM14 panel transmitter is suitable for all applications in non-hazardous areas, for example in these industries and their utilities:
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Potentiometric |
| Application | Water, waste water |
| Characteristic | 4-wire transmitter with a two-line display |
| Measuring principle | pH/ORP transmitter for digital Memosens sensors. |
| Design | panel housing (48x96 mm) |
| Material | panel housing, polycarbonate |
| Dimension | 48 mm x 96 mm x 152 mm(built in depth) |
| Temperature sensor | Display and current output |
| Ex certification | no |
| Ingress protection | Front IP65 , NEMA 4X, Body IP20 |
| Input | One-channel-transmitter |
| Output / communication | 2 x 0/4 to 20 mA |
| Additional certifications | CE |
