Висувна арматура Cleanfit CPA450, Endress+Hauser, Endress+Hauser
Basic assembly for the water & wastewater, chemical, pulp & paper and power industries
Field of applicationThe manual Cleanfit CPA450 is the first step into the world of retractable assemblies. It is designed for installation in thick-walled tanks or large pipes and copes with fibrous or coating media. CPA450 features a ball valve which seals off the process reliably, making sensor handling extremely easy. It is no longer necessary to interrupt the process or empty a tank for sensor service or replacement. Cleanfit CPA450 is intended for installation in thick-walled tanks and large pipes in:
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Potentiometric |
| Application | Power stations, chemical industry, industrial water treatment, supply technology |
| Installation | Manually retractable assembly |
| Characteristic | Open and closed tank, piping |
| Design | Manually retractable assembly for 120 mm electrodes, rinse chamber connection G1/4" |
| Material | Immersion tube: stainless steel 1.4404, Alloy C22, titanium 3.7035 |
| Dimension | Immersion depth: up to 700 mm (27.56 inch) |
| Process temperature | -15 to 130 °C (5 to 266 °F) |
| Process pressure | Max. 12 bar at 100 °C (175 psi at 212 °F) |
| Connection | Thread G 1 1/4", thread NPT 1 1/4"flange DN32 PN16; flange ASME 1 1/4" |
| Additional certifications | 3.1B EN 10204 |
