Поточний вузол для систем водопостачання та водовідведення Flowfit CUA250, Endress+Hauser
Flow assembly for water and wastewater applications
Field of applicationFlowfit CUA250 is a process and flow assembly for turbidity measurement. Continuous in-line measurement of turbidity in aqueous media is used for real-time measurement of non-soluble substances in water for purposes of monitoring, detection of operating states and control applications. Flowfit CUA250 is a flow assembly for use with turbidity sensors Turbimax CUS31 and CUS41. Typical applications are:
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Single beam scattered light |
| Application | Waste water, industrial water |
| Installation | Flow through holder for pipe or bypass installations |
| Characteristic | Flow through holder for the turbidity sensors CUS31/41, blackened inside to minimize light reflexions. |
| Design | Flow through holder optional with spray head for a manual or automatic cleaning of the sensor head inside the holder with the cleaning device CUR3. |
| Material | Holder body : PVC |
| Dimension | Diameter : 100mm |
| Process temperature | max. 50°C |
| Process pressure | max. 6bar |
| Connection | Process connections :- Screw type : DN20/d25- Mounting in GF DN50/d63-pipe. |
