Перетворювач тиску Deltabar PMD75, Endress+Hauser
Differential pressure transmitter with metal sensor for measurement of pressure differences
Field of applicationThe Deltabar PMD75 differential pressure transmitter with piezoresistive sensor and welded metallic membrane is used in all industries for continuous measurement in liquids, vapors and gases. The 3-key operation enables simple and reliable commissioning and operation. The integrated HistoROM data module allows easy management of process and device parameters. Designed according to IEC 61508 for use in SIL2/3 safety applications. For level, volume or mass measurement in liquids, differential pressure monitoring as well as flow measurement (volume or mass flow) in conjunction with primary elements in gases, vapors and liquids.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Differential pressure |
| Characteristic | Digital transmitter with metallic measuring diaphragms |
| Supply voltage | 4...20 mA HART |
| Reference Accuracy | Standard: 0.05% |
| Long term stability | 0.03 % of URL/ year |
| Process temperature | -40°C...85°C |
| Ambient temperature | -50°C...85°C |
| Measuring cell | 10 mbar...250 bar |
| Smallest calibratable span | 1 mbar (0.015 psi) |
| Vacuum resistance | 50 mbar (0.73 psi) |
| Max. Turn down | 100:1 |
| Max. overpressure limit | On one side: |
| Process connection | 1/4-18NPT |
| Material process membrane | 316L, AlloyC, |
| Material gasket | Viton, PTFE, EPDM, NBR |
| Fill fluid | Silicone oil |
| Material housing | 316L, Die-cast aluminum |
| Communication | 4...20 mA HART |
| Certificates / Approvals | ATEX, FM, CSA, CSA C/US, IEC Ex, INMETRO, NEPSI, EAC, UK Ex |
| Safety approvals | SIL |
| Design approvals | NACE MR0103 |
| Marine approvals | GL/ ABS |
| Specialities | Diagnostic functions |
| Successor | PMD75B |




