Cerabar PMC51B - датчик тиску, Endress+Hauser
Smart transmitter with ceramic membrane for highly accurate measurement of liquids and gases
Field of applicationThis transmitter belongs to the new Cerabar generation. It combines robustness with numerous benefits: e.g. easiest local or remote operation and condition-based maintenance. The software is designed to simplify the handling. Intuitive wizards guide you through the commissioning and proof testing of the device which minimizes operating errors. The transmitter can be remotely controlled via app on a mobile device and a secure Bluetooth connection.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Absolute and gauge pressure |
| Characteristic | Pressure transmitter with ceramic process membran for accurate measurement in liquid or gases. |
| Supply voltage | Ex d, Ex e, non-Ex: |
| Reference Accuracy | Standard: |
| Long term stability | 0.10% of URL/ year |
| Process temperature | -40°C...+100°C |
| Ambient temperature | -40°C...+85°C |
| Measuring cell | 100 mbar...40 bar |
| Smallest calibratable span | 5 mbar (0.075 psi) |
| Vacuum resistance | 0 mbar abs. |
| Max. Turn down | 100:1 |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Thread: |
| Material process membrane | Ceramic |
| Material gasket | FKM, EPDM, HNBR, FFKM |
| Fill fluid | none, dry measuring cell |
| Material housing | Aluminium |
| Communication | 4...20 mA, |
| Certificates / Approvals | ATEX, CSA, IECEx, JPN Ex, INMETRO, NEPSI, UK Ex |
| Safety approvals | SIL |
| Design approvals | EN10204-3.1 |
| Drinking water approvals | NSF, KTW |
| Specialities | Bluetooth® Operation and maintenance SmartBlue App, |

