Cerabar PMC71B - датчик тиску, Endress+Hauser
Smart pressure transmitter which detects process anomalies like changes in the loop characteristics
Field of applicationThis transmitter belongs to the new Cerabar generation. The device is robust and can be remotely controlled via app on a tablet using a secure Bluetooth connection. It allows condition based maintenance as well.The software is designed to simplify the handling. Intuitive wizards guide the user through setup, proof tests and verification of the device.Heartbeat Technology offers verification and monitoring functions to detect unwanted anomalies e.g. changes in loop characteristics.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Absolute and gauge pressure |
| Characteristic | Premium accuracy pressure transmitter with dry ceramic cell. |
| Supply voltage | Ex d, Ex e, non-Ex: |
| Reference Accuracy | Standard: |
| Long term stability | 0.05 % of URL/ year |
| Process temperature | -40°C...+150°C |
| Ambient temperature | -40°C...+85°C |
| Measuring cell | 100 mbar....40 bar |
| Smallest calibratable span | 5 mbar (0.075 psi) |
| Vacuum resistance | 0 mbar abs. |
| Max. Turn down | 100:1 |
| Max. overpressure limit | 60 bar (900 psi) |
| Process connection | Thread: |
| Material process membrane | Ceramic |
| Material gasket | FKM, EPDM, HNBR, FFKM |
| Fill fluid | none, dry measuring cell |
| Material housing | Aluminium, 316L |
| Communication | 4...20 mA HART |
| Certificates / Approvals | ATEX, CSA, IECEx, JPN Ex, INMETRO, NEPSI, UK Ex |
| Safety approvals | SIL |
| Design approvals | EN10204-3.1 |
| Drinking water approvals | NSF, KTW |
| Specialities | Heartbeat Technology, |



