Thermophant T TTR35 Реле температури, Endress+Hauser
Compact and cost-saving for safe monitoring of process temperatures in hygienic applications
Field of applicationCost efficiency, optimal use of space, reliable operation and easy commissioning indicate modern process measuring technology. The temperature switch completely fulfills these requirements in the Food & Beverage as well as in the Life Science industry. Designed for safe monitoring of process temperatures it can be selected between one or two switch outputs as well as one switch output and one standardized analog output. A variety of hygienic process connections leads to a flexible use. Temperature switch for the monitoring, display and control of process temperatures in a range from -50 to +150 °C (-58 to +302 °F), optional for TTR35 with neck: -50 to +200 °C (-58 to +392 °F) . Thermophant T TTR35 - for hygienic applications.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Temperature switch |
| Characteristic / Application | Intelligent temperature switch with Pt100 sensor (class A) |
| Auxiliary power supply | 12...30 V DC |
| Accuracy | -50...75 °C: <0,5 K |
| Long term drift | <0,1 K/a (<0,2°F) |
| Operating temperature range | -50...150 °C (-58...302 °F) |
| Process connection | hygienic connections |
| Hint | Not defined |


