TR15 Модульний термометр RTD, Endress+Hauser
Robust temperature measurement technology especially for gas and steam applications
Field of applicationThe robust thermometer is designed for use in demanding applications like gas or steam applications e.g. in the Chemical, Oil & Gas and Energy industry. Highest pressures as well as high temperature can be handled by the use of robust protection tubes and special process connections. An optional head transmitter with all common communication protocols makes the device ready to use with enhanced measurement accuracy and reliability compared to directly wired sensors.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Resistance Temperature Detector |
| Characteristic / Application | metric style |
| Thermowell / protection tube | bar stock (drilled) |
| Insert / probe | mineral insulated (MI), flexible |
| Outer diameter protection tube / Insert | 18,0 mm (0,71'') |
| Max. immersion length on request | up to 30.000,00 mm (1.181,10'') |
| Material protection tube/ thermowell | 1.0460 (A105) |
| Optional coating | Not defined |
| Process connection | weld in version |
| Tip shape | tapered |
| Surface roughness Ra | 0,8 μm (31,5 μin.) |
| Operating temperature range | PT100 TF StrongSens: |
| Max. process pressure (static) | at 20 °C: 400 bar (5.802 psi) |
| Accuracy | class A acc. to IEC 60751 |
| Response time | depending on configuration |
| Integration head transmitter | yes (4 … 20 mA; HART; PROFIBUS PA; FOUNDATION FIELDBUS) |
| Ex - approvals | ATEX II1D Ex ia IIIC, II1G Ex ia IIC T6 |
| Certification | Gost Metrology |

