TU52 Термогільза під муфту, американський тип, Endress+Hauser
Thermowell with socket weld process connections and round extension
Field of applicationThe robust thermowell is designed for use in demanding and safety relevant applications e.g. in the Chemical, Oil & Gas and Energy industry. Harsh environments, corrosive substances and highest pressures can be handled by the use of robust protection tubes and special materials.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Bar stock Thermowell |
| Characteristic / Application | US-style |
| Head connection | internal thread: |
| Maximum standard immersion length | 24" |
| Process connection | socket weld |
| Thermowell root diameter | 3/4" |
| Medium contact material | 316/ 316L |
| Wetted part finishing (Ra) | 32 µin (0.80 µin) |
| Tip shape | straight |
| Temperature range | -200...700 °C (-328...1.292 °F) |
| Max. process pressure (static) | 500 bar (7252 psi) |
| Max. process pressure at 400 °C | depends on configuration |
