T13 Вибухозахищений термометр Pt100, американське виконання, Endress+Hauser
Safe monitoring of process temperatures in challenging applications e. g. in the Oil & Gas industry
Field of applicationThe robust device with a barstock thermowell is a complete unit ready for use with various housing transmitter heads to meet the application and space requirements. The unit offers enhanced measurement accuracy and reliability. A variety of process connections, dimensions, and materials (like 316L SS and Hastelloy C276) offer flexible application possibilities. The T13 temperature sensor is a RTD assembly installed in thermowell and designed for use in harsh environments and explosive areas, due to his FM and CSA approvals.The sensor is made up of a measurement probe with an insulated RTD element, sheath and a thermowell made of bar-stock material.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Resistance Temperature Detector |
| Characteristic / Application | Explosions Proof US style |
| Thermowell / protection tube | bar stock (drilled) |
| Insert / probe | mineral insulated (MI), flexible |
| Outer diameter protection tube / Insert | 3/4'' (19,05 mm) |
| Max. immersion length on request | up to 22.5" (571 mm) |
| Material protection tube/ thermowell | 316/ 316L |
| Optional coating | available on request |
| Process connection | male thread: |
| Tip shape | stepped |
| Surface roughness Ra | 32 μin. (0.80 μm) |
| Operating temperature range | PT100 WW: |
| Max. process pressure (static) | at 20 °C: 100 bar (1.450 psi) |
| Accuracy | class A acc. to IEC 60751 |
| Response time | depending on configuration |
| Integration head transmitter | yes (4 … 20 mA; HART; PROFIBUS PA; FOUNDATION FIELDBUS) |
| Ex - approvals | FM XP DIP Class I,II,III Div. 1+2 |
| Certification | SIL (transmitter only) |
