T14 Вибухозахищений термометр Pt100, американське виконання, Endress+Hauser
Safe monitoring of process temperatures in challenging applications e. g. in the Oil & Gas industry
Field of applicationThe robust thermometer is designed for use in demanding and safety relevant applications e.g. in Chemical, Oil & Gas and Energy industry. Harsh environments, corrosive substances and highest pressures can be handled by the use of robust thermowells and special materials. A optional head transmitter with all common communication protocols makes the device ready to use with enhanced measurement accuracy and reliability compared to directly wired sensors. Flexible configuration possible. The T14 temperature sensor is a RTD assembly installed in Thermowell and designed for use in harsh environments and explosive areas, due to his FM and CSA approvals.The sensor is made up of a measurement probe with an insulated RTD element, sheath and a thermowell made of bar-stock material.
| Benefits
|
Specifications
| Measuring principle | Resistance Temperature Detector |
| Characteristic / Application | Explosion Proof US style |
| Thermowell / protection tube | bar stock (drilled) |
| Insert / probe | mineral insulated (MI), flexible |
| Outer diameter protection tube / Insert | 7/8'' (22,23 mm) |
| Max. immersion length on request | up to 22.5" (571 mm) |
| Material protection tube/ thermowell | 316/316L |
| Optional coating | Available on request |
| Process connection | flange: |
| Tip shape | straight |
| Surface roughness Ra | 32 μin. (0.80 μm) |
| Operating temperature range | PT100 WW: |
| Max. process pressure (static) | at 20 °C: 500 bar (7.252 psi) |
| Accuracy | class A acc. to IEC 60751 |
| Response time | depending on configuration |
| Integration head transmitter | yes (4 … 20 mA; HART; PROFIBUS PA; FOUNDATION FIELDBUS) |
| Ex - approvals | FM XP DIP Class I,II,III Div. 1+2 |
| Certification | SIL (transmitter only) |
